Jakie zastosowanie ma zbiornik na wody opadowe?

Jakie zastosowanie ma zbiornik na wody opadowe?
Jego popularność rośnie. W czasach, kiedy okres letni z roku na rok jest coraz bardziej ciepły i słoneczny, staje się on niezwykle przydatny na prywatnych posesjach i chroni przed długotrwałą suszą. Zbiornik retencyjny na deszczówkę ma szerokie zastosowanie. Sprawdź, kiedy warto w niego zainwestować.

Gospodarstwa rolne, prywatne domy, działki

Są to podziemne zbiorniki retencyjne na wody opadowe, które przeznaczone są z jednej strony do przeciwdziałania niepożądanym skutkom intensywnych ulew (podtopienia, zalania upraw i trawników), a z drugiej mają za zadanie gromadzenie rezerw, żeby można było je wykorzystać, kiedy nadejdzie susza. Deszczówka przechowywana w tych pojemnikach nie nadaje się do spożycia, ale można ją zużytkować np. do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Zbiornik retencyjny na wody deszczowe sprawdzi się w gospodarstwach rolnych, na posesjach przy domach mieszkalnych oraz na działkach rekreacyjnych i uprawnych. Dzięki niemu można zapewnić nawodnienie roślinom w okresie długotrwałych upałów i dni bez opadów. Gwarantuje on dostęp do wody nawet w tak skrajnych warunkach, kiedy zaczyna jej brakować w studni.

Masowe wykorzystanie zbiorników retencyjnych

Tego typu pojemniki są przydatne nie tylko w celu gromadzenia rezerw wodnych, które mogą okazać się zbawienne w zwalczaniu skutków suszy i przeciwdziałaniu niszczeniu upraw. Bardzo dobrze zdają egzamin również w sytuacjach, kiedy kraj nawiedzają ulewy i zwiększa się ryzyko powodzi. Zbiorniki retencyjne wody deszczowej można ze sobą łączyć i tworzyć obszerne systemy. Dlatego świetnie nadają się jako zabezpieczenia przeciwpowodziowe na terenach narażonych na wylanie rzek z koryta lub w miejscach znajdujących się w zagłębieniach, w których może tworzyć się potężne zalewisko.

Gdzie budować systemy retencji wody deszczowej?

Najczęściej podziemny zbiornik na wodę opadową zakopuje się w pobliżu rzeki, ale także w miejscach, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się głębokich kałuż uniemożliwiających np. przejście lub przejazd samochodem:
  • okolice kładek i mostków,
  • tereny spadkowe przy budynkach,
  • pola uprawne znajdujące się w zagłębieniach.
Zakopywane zbiorniki retencyjne na wodę deszczową przeciwdziałają jej zaleganiu na powierzchni, niszczeniu gruntu, tworzeniu barier komunikacyjnych.

Profesjonalne systemy odprowadzania i gromadzenia wody

Wszędzie tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień, warto stosować pojemniki umieszczane pod powierzchnią ziemi. Żeby jednak mogły one stworzyć wydajny i wytrzymały system rezerw, powinno się inwestować wyłącznie w produkty pochodzące od renomowanych firm, które stosują trwałe materiały konstrukcyjne.