Metody czyszczenia i dezynfekcji kanałów i urządzeń wentylacyjnych

Metody czyszczenia i dezynfekcji kanałów i urządzeń wentylacyjnych
Czystość kanałów i urządzeń wentylacyjnych jest ważna nie tylko z punktu widzenia efektywności wymiany powietrza. Z biegiem czasu gromadzą się w nich zanieczyszczenia tworzące idealne środowisko do rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii, grzybów i pleśni. Sprawdź już teraz, jakie są metody czyszczenia i dezynfekcji instalacji wentylacyjnej budynku!

Kompleksowe czyszczenie wentylacji - jakie są jego etapy?

Poprawne, kompleksowe przeprowadzenie czyszczenia instalacji wentylacyjnej budynku jest tak naprawdę procesem wieloetapowym. Składa się na niego:
  • analiza wizualna - ma na celu zweryfikowanie stanu przewodów i urządzeń, profesjonalne firmy wykonują ją z wykorzystaniem nowoczesnych kamer inspekcyjnych,
  • usuwanie zanieczyszczeń stałych - jest to czyszczenie mechaniczne wykonywane, zależnie od stopnia zabrudzenia instalacji, na sucho lub mokro,
  • dezynfekcja - po jej przeprowadzeniu kanały wentylacyjne są sterylnie czyste.

Metody czyszczenia wentylacji

W większości przypadków do usuwania stałych zanieczyszczeń z instalacji wentylacyjnej stosuje się metodę mechaniczną, szczotkowanie. Po jego wykonaniu pozostałości wydmuchuje się sprężonym powietrzem lub wciąga specjalnym odkurzaczem. Doświadczone firmy wykorzystują do tego nowoczesne urządzenia, które odrywają brud z przewodów, a następnie go wyciągają. Czasami stosuje się również metodę czyszczenia na mokro z użyciem chemii. Niezwykle istotne jest, aby stosować wyłącznie atestowane środki chemiczne.

Jak przeprowadza się dezynfekcję wentylacji?

Zdezynfekowanie kanałów i urządzeń wentylacyjnych jest ważne dla bezpieczeństwa osób przebywających w budynku. Po jego przeprowadzeniu instalacja powinna być wolna od bakterii, pleśni oraz grzybów. Dezynfekcja wentylacji może być wykonana metodą chemiczną. Stosuje się wtedy specjalistyczne, mające wymagane prawem atesty, preparaty biobójcze. Jednak obecnie dużo częściej używa się do tego ozonu, trójatomowej, alotropowej odmiany tlenu. Ozonowanie jest ekologiczne, bezpieczne dla środowiska i ludzi, a do tego cechuje się wyjątkową skutecznością. Przeprowadza się je z wykorzystaniem specjalnych urządzeń generujących ten gaz. Czasem firmy specjalizujące się w tego typu zadaniach, używają również lamp bakteriobójczych. To kolejna ekologiczna metoda, która polega na wykorzystaniu promieniowania nadfioletowego UVC.

Czyszczenie i dezynfekcję wentylacji zostaw w rękach fachowców!

Niezależnie od wybranej metody czyszczenia i dezynfekcji instalacji wentylacyjnej, do wykonania tych zadań potrzeba dużego doświadczenia. Aby efekty były zadowalające, niezbędne jest także wykorzystanie specjalistycznych urządzeń i atestowanej chemii. Z tego powodu czyszczenie wentylacji budynku najlepiej zlecić profesjonalnej firmie.