Jak można dostać (załatwić) receptę na marihuanę?

Jak można dostać (załatwić) receptę na marihuanę?
Terapia konopna jest legalna w Polsce od 2017 roku, a od 2019 susz można znaleźć aptece. Żeby rozpocząć kurację, trzeba zakupić preparat, a do tego konieczne jest wydanie recepty przez specjalistę. Zlecenie może wypisać każdy lekarz medycyny, również rodzinny. Niestety, zdarza się, że osoba z uprawnieniami nie poleca stosowania medycznej marihuany i nie chce wystawić dokumentu - nadal jest to dość nowy sposób prowadzenia pomocniczego leczenia. Decyzja podejmowana jest na podstawie udostępnionej przez pacjenta historii choroby oraz przedstawionych aktualnych wyników badań. Sprawdź, jak uzyskać receptę na susz konopny.

Jakie są zalecenia do stosowania medycznej marihuany?

Najczęściej leczenie konopiami indyjskimi jest wprowadzane w celu złagodzenia objawów jednostek chorobowych. Nie ma konkretnego wykazu zaburzeń, przy których zaleca się stosowanie terapii, ale są sugerowanie schorzenia, a wśród nich można znaleźć m.in.: 
  • stwardnienie rozsiane,
  • migrenę,
  • jaskrę,
  • przewlekły ból,
  • padaczkę lekooporną,
  • niektóre zaburzenia psychiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • anoreksję i bulimię.
Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad, w którego trakcie podejmuje decyzję o wprowadzeniu leczenia albo sugeruje wykonanie konkretnych, dodatkowych badań. Jeżeli specjalista uważa, że korzystanie z medycznej marihuany jest uzasadnione, to zostaje wypisana recepta, która to umożliwia. Produktu trzeba używać zgodnie z zaleceniami. W trakcie kuracji na podstawie obserwacji zachowań i działania preparatu specjalista może wprowadzić zmiany w zaleconej ilości czy odmianie.

Zakup i porcjowanie suszu z konopi

W trakcie kuracji pacjent może stosować jedną albo różne odmiany rośliny, w zależności od decyzji lekarza. Konkretne dawkowanie zostaje ustalone po dokładnej analizie danego przypadku. Z otrzymaną receptą (w formie papierowej albo online) trzeba się udać do apteki, gdzie farmaceuta wyda susz. Jeśli nie ma go na stanie, może zaproponować zamówienie preparatu do punktu. Dostępne w sprzedaży produkty to odpowiednio hodowane, a następnie przebadane kwiatostany konopi indyjskiej. Są zarejestrowane jako surowiec farmaceutyczny. Mogą być przyjmowane w różnych formach, np. w kroplach, inhalowanej czy jako czopki. Zawsze trzeba mieć przy sobie oryginalne opakowanie, w którym sprzedawany jest susz, a także dokumenty potwierdzające, że jest to element terapii i został przepisany na receptę.