Czy psy mogą jeść mięso indyka?
Wokół zdrowego żywienia zwierząt narosło wiele mitów. Właściciele pupilów często z troski o ich dobro boją się wprowadzać nowe produkty do ich codziennej diety. Zazwyczaj jednak nie jest to dla nich korzystne. Dlatego warto zdobywać wiedzę i stale urozmaicać zawartość miski swojego czworonoga. Zobacz, czy indyk dla psa to zdrowy wybór!
Mięso indyka – właściwości
Żeby zrozumieć, czy podawanie takich przysmaków jest właściwe, należy dobrze poznać ich właściwości. Stanowią one przede wszystkim bogate źródło pełnowartościowego białka wraz ze wszystkimi aminokwasami, których nie wytwarza organizm, toteż należy je dostarczyć z zewnątrz. Jednocześnie jest to mięso chude, nie zawiera dużej ilości niezdrowych tłuszczów, a zatem nie przyczynia się do powstawania nadwagi.
Produkty indycze mają w swoim składzie również minerały oraz witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania (jak np. potas, cynk, witaminy z grupy B czy żelazo). Podawanie zatem wyrobów powstałych z tego rodzaju drobiu jest zdecydowanie pożądane i nie stwarza zagrożenia, jeśli nie zapomni się o pewnych czynnościach.
Skąd bierze się negatywne myślenie o indyku dla psów? Kiedy może zaszkodzić?
Lęk przed wprowadzeniem do diety czworonoga właśnie tego mięsa nie jest przypadkowy, co nie oznacza, że jest zasadny. Indyk dla psa to bardzo zdrowy, smaczny oraz w pełni bezpieczny produkt, ale pod pewnymi warunkami. Szkodliwa może być bowiem skóra. Dlatego mięso należy podawać bez niej. Zawiera ona dużo tłuszczu, który niekorzystnie oddziałuje na trzustkę. Należy też pamiętać, że mięso powinno być ugotowane i nie należy go przyprawiać, w szczególności czosnkiem oraz cebulą.
Jeżeli dochowa się tych zaleceń, indyki dla psów z pewnością będą korzystnym uzupełnieniem diety i przyczynią się do prawidłowego rozwoju.
Kiedy weterynarze zalecają indyka dla psa?
Każdy czworonóg może jeść mięso z indyka. Jednak są przypadki, kiedy tego typu wyroby są szczególnie polecane przez weterynarzy. Dotyczy to przede wszystkim pupili z nadwagą, a także cierpiących na różne schorzenia, a tym samym potrzebujących dużych ilości protein, bez jednoczesnego zwiększania niezdrowego cholesterolu we krwi.
Jak podawać indyka psom?
Nie trzeba samemu przyrządzać mięsa, obrabiać termicznie, usuwać skóry, porcjować. Lepiej sięgnąć po gotowy wyrób. Na rynku dostępne są zarówno karmy, jak i kiełbaski indycze czy inne przysmaki. Można je podawać bez dodatkowego przygotowywania. Zawsze należy zwrócić uwagę, czy dany produkt został przebadany przez nadzór weterynaryjny.