Wykorzystaj zbiornik retencyjny na deszczówkę, aby zabezpieczyć się przed suszą

Ocieplający się klimat stwarza coraz więcej problemów. Z roku na rok można obserwować okresowe susze, które dotykają nie tylko rolników. Na wielu działkach w studniach zaczyna brakować wody, a właściciele mogą zapomnieć o takich luksusach jak np. podlewanie trawnika. Dlatego na prywatnej posesji warto zamontować zbiornik na wodę opadową. Sprawdź, co można dzięki temu zyskać.

Kiedy warto posiadać zbiornik retencyjny na wodę deszczową?

Są to specjalne pojemniki, które umieszcza się pod gruntem i zasypuje tak, by były niewidoczne. Dzięki temu nie szpecą posesji, a jednocześnie zabezpieczają ich użytkowników przed skutkami suszy. Podziemne zbiorniki retencyjne na deszczówkę mają za zadanie przechwytywać wodę i ją przechowywać, a następnie umożliwić jej wykorzystanie.

Mogą one być połączone z systemem kanalizacyjnym, do którego oddadzą zgromadzone nadmiary lub z pompą i wężem ogrodowym. W tym drugim przypadku pozwalają na podlewanie terenu, kiedy nadchodzą fale upału, pojawia się problem suszy i związana z nim konieczność oszczędzania wody. Rezerwy umożliwiają prowadzenie prac gospodarczych. 

Zbiorniki skuteczne w walce z zagrożeniem powodziowym

Tego typu pojemnik może być używany również w przypadku występowania zagrożenia powodziowego. Takie zastosowanie możliwe jest zarówno w warunkach prywatnych, jak i przy tworzeniu publicznego systemu ochronnego na terenach, na których pojawiają się obszerne rozlewiska po opadach. Zbiornik retencyjny na deszczówkę chroni przed powstawaniem mokrych stref.

Jest zalecany w pobliżu kładek i mostów rzecznych, na posesjach położonych w zagłębieniu, przy nieutwardzonych drogach dojazdowych. Złączenie wielu zbiorników w jeden rozległy układ może być też pomocne przy ograniczaniu zagrożenia powodziowego w wyniku wezbrania rzek.

Rodzaje zbiorników – wady i zalety

Dostępne są różne modele. Zbiorniki retencyjne wody deszczowej mogą mieć konstrukcję jednoelementową. Wśród nich występują warianty o pojemnościach od 10 do 100 m3. Zaletą jest możliwość ich łączenia ze sobą, co sprawia, że nie trzeba od razu decydować się na budowę rozbudowanego systemu na swojej działce. W każdej chwili można dodawać do niego kolejne pojemniki i stopniowo rozszerzać swój podziemny układ.

W przypadku masowego zastosowania lepiej sprawdzają się tzw. modele wielkopojemnościowe. Świetnie nadają się do tworzenia np. miejskiej infrastruktury przeciwpowodziowej. Można je montować pod ziemią w pobliżu terenów rzecznych, gdzie są niskie wały. Rozległy zbiornik retencyjny na wody opadowe może pomieścić nawet do kilkunastu tysięcy m3 cieczy.

Jedyną wadą takich rozwiązań jest dodatkowe obciążanie sieci hydraulicznej.

Wytrzymałe i solidne

Żeby zbudować praktyczny i funkcjonalny system pozwalający gromadzić wodę, należy inwestować wyłącznie w wysokiej jakości pojemniki renomowanych producentów. Bardzo dobrze sprawdzają się modele wykonane z polietylenu, które dostępne są u najlepszych dystrybutorów.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.