Jaką dyszę wybrać do pistoletu lakierniczego?

Odpryski na karoserii? Rysa po bliskim spotkaniu na parkingu? Czy może naprawa po wypadku? Są różne sytuacje, gdy trzeba położyć nowy lakier. Do tego jednak potrzeba odpowiedniego wyposażenia. Sprężarka, pistolet lakierniczy… To część z nich. A jak dobrać właściwą dyszę? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się sam!

Liczy się rozmiar dyszy…

Choć wiele osób zwraca głównie uwagę na cenę sprzętu, to w pierwszej kolejności trzeba spojrzeć na średnicę dyszy. Powinna ona być determinowana następującymi czynnikami:

  • rodzaj natryskiwanej powłoki,
  • typ lakierowanej powierzchni – a w szczególności jej wielkość.

Bez wątpienia koszt zakupu takich akcesoriów jest istotny. Same urządzenia do aplikacji np. gruntu pod farbę kosztują od 50 do nawet 3000 złotych. Tak duża rozpiętość może budzić zmieszanie. Kieruj się jednak prostą zasadą – im więcej planujesz pracować z takimi produktami,  tym droższe, a co za tym najczęściej idzie – wytrzymalsze, powinny one być.

Średnica dyszy a jej przeznaczenie

Po przeczytaniu powyższego akapitu najpewniej domyślasz się już, że każda dysza do pistoletu lakierniczego, w zależności od jej rozmiaru, ma nieco inne zastosowanie. Gdzie najlepiej spisują się akcesoria o konkretnej średnicy? Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

  • 1,2 mm – to idealne rozwiązanie, by położyć lakier bezbarwny do samochodu lub bejce do drewna,
  • 1,6 mm – taki rozmiar mają najbardziej uniwersalne końcówki, najlepiej współpracujące z preparatami o średniej lepkości,
  • 2,2-2,5 mm – akcesoria o takiej średnicy przeznaczone są zwykle do m.in. żywic i innych gęstych środków.

Sprawdź w dobrym sklepie!

Odpowiednia dysza do pistoletu lakierniczego wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim – jakość pracy. Możesz z jednej strony postawić na uniwersalną końcówkę, ale często lepiej zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, dzięki czemu położysz każdy lakier, czy to bezbarwny do samochodu, czy na drewno, tak, aby efekt był w pełni zadowalający.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.