Jak zrobić wentylację w domu bez komina?

Brak dobrego systemu wentylacyjnego w domu to poważny problem. Nieodprowadzana z wnętrz wilgoć osadza się w różnych miejscach, a powietrze jest pełne zanieczyszczeń. W efekcie tworzą się warunki bardzo niekorzystne dla zdrowia. Zastanawiasz się, czy można usprawnić wentylację w budynku bez komina? Sprawdź już teraz, jak to zrobić!

Najpopularniejsze sposoby wentylowania domów bez komina

Kluczowe dla prawidłowej wentylacji wnętrza jest wymuszenie obiegu powietrza. Można to uzyskać m.in. poprzez:

  • wywiercenie otworów w ścianie i umieszczenie w nich wentylatorów,
  • montaż gotowych przewodów wentylacyjnych,
  • wykorzystanie rekuperacji.

Wybór pierwszego rozwiązania niestety przyczyni się do zwiększenia kosztów ogrzewania budynku. Do wnętrza zasysane będzie zimne powietrze z zewnątrz, a wyciągane ciepłe, co prowadzi do wychłodzenia pomieszczeń.

Drugi ze sposobów również jest prosty i skuteczny w działaniu, ale za to mało estetyczny. Aby nowa instalacja dobrze wyglądała, jej elementy najlepiej zabudować, co wiąże się z dużymi kosztami.

Ostatnią i zdecydowanie najlepszą alternatywą jest wykorzystanie rekuperacji. To system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który zarówno zapewni odpowiednią wilgotność powietrza, jak i jego czystość.

Czym jest rekuperacja?

Podstawowa zasada działania rekuperacji jest podobna do klasycznej, mechanicznej wentylacji. Instalacja zaciąga zimne powietrze z zewnątrz i jednocześnie wyciąga „brudne” z wnętrza. Jednak oba kanały wentylacyjne spotykają się w rekuperatorze, specjalnym wymienniku, w którym dochodzi do odzysku energii cieplnej. Ciepło to jest „przejmowane” przez świeże powietrze i wtłaczane do budynku.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu systemu wentylacji

Jak widzisz, istnieje kilka sposobów na poprawę wentylacji w domu bez komina. Jednak niezależnie od wybranej opcji pamiętaj, aby regularnie czyścić instalację. W jej wnętrzu gromadzą się zanieczyszczania, które tworzą idealne środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów oraz pleśni. Dezynfekcję najlepiej zostaw w rękach doświadczonej firmy!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.