Jak zacząć uprawę z growboxem? Poradnik growera

Chcąc cieszyć się świeżymi ziołami, warzywami i owocami, wcale nie trzeba być posiadaczem ogródka, działki za miastem, a nawet dużego balkonu! Dzięki nowoczesnym sprzętom – takim jak growbox – można zacząć uprawę we własnym domu. Wystarczy zadbać o odpowiednie miejsce i zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju. Warto dowiedzieć się, jak zacząć tę przygodę i o czym trzeba pamiętać, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty!

Czym jest growbox?

Inaczej mówiąc, jest to namiot lub szafa, w której uprawiane są rośliny. Można go nabyć w różnych rozmiarach i zaprojektować według własnego uznania aby odpowiadał indywidualnym potrzebom i wymaganiom konkretnych ziół, owoców czy warzyw. Na growbox składa się nie tylko obudowa lecz także oświetlenie i wentylacja. Są to kluczowe elementy gwarantujące uzyskanie idealnych warunków. Ściany takiej szafy są wyłożone tworzywem odbijającym światło – tak wysoka refleksyjność sprawia, że rośliny mają szansę na efektywniejszą fotosyntezę.

Nowoczesne growboxy są szczelne i wyposażone w otwory wentylacyjne:

  • pasywny zatrzymuje kurz i inne zanieczyszczenia oraz owady,
  • aktywny odpowiada za wymianę powietrza, można umieścić w nim filtr węglowy blokujący zapachy.

Chcąc mieć pełną kontrolę nad warunkami panującymi wewnątrz growboxa, należy zaopatrzyć się w miernik temperatury i wilgotności. Jeśli parametry odbiegają od tych, które są idealne dla uprawianych roślin, wystarczy wyregulować je przy użyciu wentylatora oraz nawilżacza powietrza. Ciekawą propozycją jest też zakup stacji pogody, która na bieżąco dokonuje wspomnianych pomiarów.

Gdzie postawić growbox?

Kupując growbox dla początkujących, warto wybrać mniejszy model – jest on bardziej poręczny i można go ustawić w każdym pomieszczeniu. Wystarczy do uprawy kilku roślin. Jednak jeśli chce się zyskać duże plony, należy zadbać o wygospodarowanie większej ilości miejsca niż kąt w pokoju. Przyda się w tym celu nieużywany strych, poddasze lub garaż – tam duża szafa nie będzie nikomu przeszkadzać.

Warto zacząć przygodę z samodzielną uprawą roślin w systemie indoor!

Nie da się ukryć, że posiadanie dostępu do własnych roślin to świetne rozwiązanie – samodzielnie prowadzona uprawa jest pozbawiona szkodliwych dodatków, jak chemiczne środki ochronne czy przyspieszające wzrost. Można zatem uznać, że – wybierając warzywa, owoce i zioła z własnej uprawy – je się zdrowo i bezpiecznie, a także smacznie. Aby cieszyć się obfitymi plonami, należy korzystać z profesjonalnych growboxów kupionych w sprawdzonych i godnych zaufania sklepach.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.