Chusteczki dezynfekujące do rąk i powierzchni

Na każdym kroku mamy do czynienia z różnego rodzaju zarazkami, które po dostaniu się do naszego organizmu nierzadko wywołują ciężkie choroby i infekcje. Co zrobić, by ustrzec się przed ich szkodliwym działaniem? Konieczna jest odpowiednia dezynfekcja. Na rynku istnieje wiele preparatów służących do dokładnego oczyszczania rąk oraz powierzchni płaskich, jednym z nich są chusteczki.

Chusteczki do dezynfekcji – czyli co?

To specjalistyczne produkty nasączone płynami o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym, prątkobójczym oraz grzybobójczym. Najczęściej jest to alkohol, przede wszystkim propan, jednak w przypadku powierzchni wrażliwych na jego działanie, jak tworzywa sztuczne, szkło akrylowe, stal szlachetna, metal, aluminium, porcelana czy guma, stosuje się inne roztwory, w tym N-(3-aminopropyl)-N-dodecylpropane-1,3-diaminę. Zazwyczaj pełnią dwie funkcje i są przeznaczone do czyszczenia rąk oraz powierzchni. Pozwalają na ich szybkie przetarcie, a tym samym dezynfekcję szkodliwych zarazków.

Przydatne w domu i w podróży

Chusteczki do dezynfekcji powinny zawsze znajdować się w naszym pobliżu, szczególnie teraz, w dobie pandemii koronawirusa, gdy na każdym kroku dbamy, by nie mieć kontaktu z powierzchniami dotykanymi przez wiele różnych osób, a w przypadku zetknięcia się z nimi od razu szukamy sposobu, by oczyścić dłonie. Stosując je po każdej wizycie w sklepie, przejeździe windą, otwarciu drzwi do klatki schodowej czy wyjściu z toalety publicznej znacząco ograniczamy ryzyko zarażenia się różnymi patogenami, w tym wirusami grypy, opryszczki, żółtaczki typu B i C, Rota, Noro, prątkami gruźlicy oraz bakteriami drożdżaków. Chusteczki przydadzą się, jeśli chcemy zdezynfekować ręce, ale także powierzchnie płaskie, jak blaty, klamki, uchwyty, włączniki, podłokietniki. Warto je stosować także do oczyszczania często używanych sprzętów elektronicznych: myszek komputerowych, ekranów smartfonów i pilotów do telewizora tu należy jednak zaznaczyć, że muszą to być produkty przeznaczone do tego typu powierzchni, inaczej mogą je uszkodzić.

Jak używać?

Stosowanie chusteczek do dezynfekcji jest niezwykle proste. Wystarczy wyciągnąć jeden listek z opakowania czy podajnika oraz przetrzeć nim dłonie lub/i powierzchnię płaską. Warto tu zaznaczyć, że produkt, by spełniał swoje wymogi, musi być odpowiednio nawilżony: jeśli ulegnie wyschnięciu właściwości bakterio-, prątko-, wiruso- i grzybobójcze nie zostaną osiągnięte. Należy zatem pamiętać, by po wyciągnięciu chusteczki z opakowania szczelnie je zamknąć. Przed zastosowaniem na powierzchnie szczególnie wrażliwe warto przeprowadzić test.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.